T.C. No Neden Gerekli?

Bilgileriniz ssl güvenlik sertifikası ile korunmakta

Pierre Cardin / Miorre üyeliği için neden TC Kimlik No İstiyoruz?

 

Pek çok kişi pierre cardin/miorre’ye üye olurken olası bir sahtecilik eyleminde korktuğu için T.C. kimlik no paylaşmaya çekiniyor. Oysa sadece T.C. kimlik no ile böyle bir şey yapılması çok zor, kimlikteki başka bilgilere de ihtiyaç var. Zaten sadece TCKN ile yapılabiliyor olsa sahtecilik yapacak olan kişi Google’da “tc kimlik no pdf” diye arama yaparak binlerce kimlik numarasına ulaşabilir.

 

Peki pierre cardin/miorre’ye üye olacak kişi gerçekten T.C. kimlik numarası vermek zorunda mı? Cevap "EVET". Öncelikle fatura kesme kısmıyla ilgili olarak bilgileri paylaşacağız, sonra da asıl sebebi anlatalım.

 

 

Nihai tüketiciye kesilen faturada T.C. kimlik no.bulunmak zorunda mı?

 

Hayır. Nihai tüketiciler, fatura düzenlenme aşamasında adı, soyadı, bağlı bulunduğu vergi dairesi ve T.C. kimlik numarası (vergi numarası yerine) doğrulanmak zorunda olan kişiler değildir. (VUK, 231). Bu nedenle, nihai tüketicilere fatura düzenlenmesi halinde vergi kimlik numarası veya T.C. Kimlik numarası bilgisine yer verilme zorunluluğu bulunmamaktadır. Nihai tüketici olarak fatura istediğinizde T.C. kimlik numaranızı vermek zorunda değilsiniz. (Kaynak)

 

 

e-Fatura kesiliyorsa T.C. kimlik no. yazılması zorunlumu?

 

Hayır. pierre cardin/miorre üyelik veya siparişte gönderilen tüm ürünleri için üyelerine e-Fatura gönderiyor. Muhatabınız eğer e-Fatura kullanıcısı ise e-Faturayı vergi numarası üzerinden gönderirsiniz. Eğer muhatabınız bir gerçek kişi ise ve e-Fatura kullanıcısı değilse, o zaman e-arşiv faturası düzenlemeniz gerekir. e-Arşiv faturası düzenlerken T.C.kimlik numarası girme zorunluluğu yoktur. 12345678901 yazarak geçebilirsiniz. Yani aslında Avrupanetworking tarafından kesilen faturalarda da T.C. kimlik no. yer alması zorunlu değil… (Kaynak)

 

 

O halde neden T.C. kimlik no.paylaşmak zorundayız?

 

Avrupa Tekstil (Avrupanetworking) / pierrecardin/miorre, Türkiye Cumhuriyeti yasaları uyarınca bir doğrudan satış şirketi olarak tanımlanmaktadır. Doğrudan satış şirketlerinin faaliyetleri, T.C. tarafından belirlenmiş doğrudan satış yasalarına tabidir.

 

14 Ocak 2015 tarihli 29236 sayılı Resmi Gazete’nin “İŞ YERİ DIŞINDA KURULAN SÖZLEŞMELER YÖNETMELİĞİ” 25. maddesinin 10 fıkrasına göre doğrudan satış şirketleri 18 yaşından küçükleri, fiil ehliyetine sahip olmayanları, şirketin ortağı ve yöneticileri ile çalışanlarını doğrudan satıcı olarak sisteme dahil edemez. (Kaynak)

 

Yani ister sadece kendinize ürün alacak, ister satış yapacak olun, pierre cardin/miorre üyesi olmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız kanunen zorunludur. Şirketin kanunlara uygun olarak kayıt yapabilmek için 18 yaşını geçmiş olduğunuzu teyit edebilmesinin tek yolu kimliğinizde yer alan Ad Soyad, Doğum Tarihi ve T.C. kimlik no. alanlarını doğrulamasıdır. Bu üç bilgi T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesinden de doğrulanabilmektedir.

 

Şirket herhangi bir kimlik doğrulaması yapmadan, sadece “Benim adım ve doğum tarihim bu” diyen 18 yaşından küçük birini üye olarak kaydederse kanuna aykırı bir işlem yapmış olur. Bu yüzden pierre cardin/miorre veya başka yasal bir doğrudan satış şirketine üye olmak isteyen herkesin "mutlaka" T.C.kimlik numarasını vermesi zorunludur.

ÜYE OLMAK İÇİN TIKLAYIN!!

https://www.avrupanetworking.com/pages/register.xhtml?ref=2166159